Czego nie będzie na maturze z matematyki 2021
Każdego roku maturzyści zadają sobie pytanie „co będzie na maturze” w tym roku wiemy czego nie będzie.
Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało nowy zestaw wymagań maturalnych ze względu na obecną sytuację pandemiczną. Czy to oznacza, że tegoroczna matura będzie łatwiejsza? Tego nie wiemy, wiemy natomiast, że ze zbiorów maturalnych zadań usunięto kilka pozycji. Specjalnie dla was sprawdziliśmy czego nie będzie na maturze z matematyki 2021.
Matura 2021 z matematyki (poziom podstawowy) w przeciwieństwie do zeszłorocznej zostanie przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej:
Łącznie do zdobycia będzie 45pkt, z czego 28pkt za zadania zamknięte i 17pkt za zadania otwarte. Oznacza to, że aż 62% punktów można uzyskać za zadania zamknięte, zatem jeżeli zaznaczysz poprawienie połowę zadań zamkniętych to matura już zdana! Ilość zadań otwartych została zmniejszona z 9 do 7, więc z pewnością ułatwi to rozwiązywanie zadań. Czas trwania egzaminu maturalnego z matematyki pozostaje bez zmian i wynosi 170 minut, zatem przypada średnio więcej czasu na każde zadanie niż wcześniej.
A więc czego nie będzie:
- obrotowych (stożków, walców i kul)
- kątów w ostrosłupach
- kątów pomiędzy ścianami w graniastosłupach i ostrosłupach
- własności okręgów stycznych
- wykresów funkcji f(x)=a/x
- wykresów funkcji wykładniczych dla różnych podstaw
- funkcji wykładniczej w kontekście zjawisk fizycznych
- przybliżania wartości funkcji trygonometrycznych
- wyznaczania max i min wartości funkcji kwadratowej w przedziale domkniętym
- równań typu x^3=-8
Dodatkowe zagadnienia, których nie trzeba się uczyć:
- średniej ważonej
- odchylenia standardowego
- błędu względnego i bezwzględnego
- zadań z potęgami w kontekście fizycznym i chemicznym (same potęgi zostają)
- cech podobieństwa trójkątów w kontekście praktycznym (samo podobieństwo zostaje)
Reasumując, nikt nie wie czy tegoroczna matura będzie prostsza, ponieważ mimo braku niektórych zagadnień, pozostałe mogą wystąpić w trudniejszej postaci. W związku z tym, warto przyłożyć szczególną uwagę do planimetrii oraz stereometrii związanej z graniastosłupami i ostrosłupami. Fakt braku zagadnień związanych z bryłami obrotowymi i kątami w stereometrii, może przełożyć się na większą ilość zadań związanych właśnie z figurami płaskimi czy podstawowymi zadaniami związanymi z objętością i polem powierzchni graniastosłupów. Warto także pamiętać, że zagadnienia wykreślone w kontekście fizycznym nie oznaczają całkowitego wykreślenia danego zagadnienia z listy obowiązującej na maturze. Więc niewątpliwie należy się ich również nauczyć. Pomóc w nauce może nasz autorski kurs maturalny – matura w 7 dni. Przekonaj się sam jakie to proste klikając tutaj.
Dzięki, mega się przydało 🙂