Matura w 7 dni

Niezdana matura

Co, jeśli nie zdam matury?

Wszystko zależy od tego ilu przedmiotów nie udało Ci się zdać
-Jeśli nie zdany jest tylko jednego przedmiot, masz prawo do sierpniowej poprawki. Egzamin maturalny w terminie poprawkowym odbędzie się we wtorek 23 sierpnia 2022 r. o godzinie 9:00.
Absolwent, który spełnia wymagania przystąpienia do egzaminu poprawkowego w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników matury, czyli do 12 lipca musi złożyć do przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego pisemne oświadczenie o chęci przystąpienia do egzaminu poprawkowego. 
– Jeśli nie udało Ci się zdać egzaminu z kilku przedmiotów. Niestety, nie ma możliwości podejścia do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym. Szansa na poprawę egzaminu maturalnego pojawi się wraz z nowym rokiem szkolnym. Do poprawki możesz podchodzić przez pięć kolejnych lat od daty przystąpienia do pierwszego egzaminu. 

Czy mogę ponownie sprawdzić swoją maturę?

Jeżeli chcesz zobaczyć co poszło nie tak lub jesteś przekonana, że wynik powinien być wyższy, możesz sprawdzić, gdzie popełniłaś błędy. Jest to proces 4-etapowy, który został ustalony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną:

1. Złóż wniosek o wgląd do matury

Wniosek można pobrać ze strony OKE, następnie należy go wypełnić i złożyć do dyrektora właściwej komisji okręgowej. Wniosek może być złożony osobiście przez Ciebie lub osobę występującą w Twoim imieniu, możesz go także przesłać drogą elektroniczną lub pocztą tradycyjną. Czas na złożenie wniosku to 6 miesięcy od otrzymania świadectwa maturalnego.

2. Ustal termin wglądu do pracy

Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej wyznacza termin oraz godzinę wglądu do pracy. O wyznaczonym terminie zostaniesz poinformowana przez komisja okręgowa. Termin wglądu może zostać zmieniony przez Ciebie lub komisję okręgową po ustaleniu innego terminu przez obie strony.

3. Przejrzyj swoją pracę

Wgląd do pracy odbywa się pod obecnością pracownika OKE. Posiadasz możliwość robienia zdjęć swojego arkusza, sporządzania z niego notatek a także do pytań, na które musi odpowiedzieć pracownik OKE. Zabronione jest kserowanie pracy egzaminacyjnej!

4. Złożenie odwołania od wyników matury

Złóż wniosek o weryfikację. Jeśli masz uwagi dotyczące punktacji, możesz złożyć wniosek dotyczący weryfikacji sumy punktów do OKE. Masz na to dwa dni robocze od dokonania wglądu do pracy egzaminacyjnej.  Następnie w terminie 7 dni od otrzymania wniosku, komisja musi dokonać weryfikacji punktów i poinformować Cię o przeprowadzonej weryfikacji w ciągu 14 dni. Jeżeli po przeprowadzonej weryfikacji suma punktów ulegnie zmianie, komisja ustala nowy wynik egzaminu maturalnego i wydaje Tobie świadectwo dojrzałości lub aneks do świadectwa dojrzałości.

Niezdana matura i studia – czy to możliwe?

Czy mimo niezdanej matury i poprawki w sierpniu, można ubiegać się w tym samym roku o przyjęcie na studia? Oczywiście! Należy jednak dopilnować terminów składania dokumentów, podanych na stronie wybranej przez nas uczelni.

W zależności od wybranej uczelni, na kierunkach, na których są jeszcze wolne miejsca, prowadzona jest druga tura rekrutacji. Wrześniowy harmonogram naboru pozwala składać dokumenty mniej więcej do końca września. Dzięki czemu można zacząć studia w normalnym trybie od października.

2 4 votes
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zanim wyjdziesz !

Czy wiesz że dzisiaj możesz otrzymać 10% zniżki na kurs? Wystarczy że podczas zakupu wprowadzisz kod podany poniżej. 

ZDAM10