Matura w 7 dni

Nie rób tych rzeczy na podczas matury

10 rzeczy których nie warto robić na Maturze

Specjalnie dla was, przygotowaliśmy listę 10 rzeczy których nie wypada robić na maturze. W tekście znajdziesz też rzeczy, które są zalecane – potraktuj ten artykuł jako poradnik.

Sprawdź arkusz maturalny

Na samym początku przejrzyj cały arkusz, zapoznaj się na szybko z zadaniami. Czy nie czujesz się pewniej, jeżeli wiesz co Cię czeka? Chyba każdy tak ma, dzięki temu będziesz wstanie już na początku określić z którymi zadaniami nie będzie problemu. Przyjmij strategię rozwiązywania zadań od zamkniętych, które sprawiają Tobie najmniej problemu. Następnie przejdź do zadań otwartych, które również nie sprawią Ci trudności. Kolejno wróć do zadań otwartych, które mogą zająć trochę więcej czasu, lecz nie trać go zbyt wiele na jedno zadanie. Na sam koniec zajmij się zadaniami otwartymi, które mogą sprawić Tobie trudność. Arkusze z ostatnich lat możesz znaleźć na naszej stronie klikając tutaj.

Nie trać dużo czasu na jedno zadanie

Matura z matematyki na poziomie podstawowym trwa 170 minut, w tym roku można zdobyć łącznie 45 punktów. Zatem rozwiązywanie zadania za 1 punkt przez 15 minut mija się z celem. Oczywiście, kiedy już udało Ci się rozwiązać większość zadań i zostały tylko te sprawiające trudność, możesz się nimi zająć. Natomiast najpierw rób wszystkie zadania, które potrafisz wykonać, jeśli jakieś zadanie okaże się zbyt czasochłonne, przerwij jego wykonywanie i przejdź do następnego. W innym przypadku czasochłonne zadanie może tak pochłonąć Twoją uwagę i czas, że zabraknie Ci go na zadania, które możesz wykonać mniejszym nakładem czasu. Sam pamiętam swoją maturę z matematyki, kiedy mijała połowa czasu, a ja miałem zrobionych 70% zadań i 30% rozpoczętych. Wiedziałem, że wystarczy teraz dopisać wszystko co potrafię i efekt powinien być zadawalający, co więcej nie czując presji czasu, udało mi się je ponownie przeanalizować i poprawnie dokończyć.

Nie strzelaj, eliminuj

Jeden z ważniejszych punktów z zestawienia 10 rzeczy których nie robić na maturze. Oczywiste jest, że w przypadku zadań zamkniętych zostawienie niezaznaczonej odpowiedzi jest bezsensu. Na maturze nie ma punktów ujemnych, więc czemu nie próbować strzelić odpowiedzi, kiedy już nie masz pojęcia jak rozwiązać zadanie? Ale nie strzelaj bez namysłu, spróbuj zwiększyć prawdopodobieństwo poprawnego strzału. Być może wiesz, że jedna lub dwie z podanych odpowiedzi nie są rozwiązaniami tego zadania. Wtedy jesteś wstanie je wyeliminować i wybrać spośród pozostałych odpowiedzi. Przykładowo, eliminując dwie odpowiedzi, ze względu np. że są ujemne, a wiesz, że wynik musi wyjść dodatni, zwiększysz prawdopodobieństwo strzału z 25% do 50%.

Sugeruj się odpowiedziami

Udało Ci się rozwiązać zadanie, ale Twoja odpowiedź nie zgadza się z tymi znajdującymi w odpowiedziach? Niektóre typy zadań polegają właśnie nie tylko na obliczeniu danego zagadnienia, ale i doporowadzeniu go do takiej postaci jaka jest w odpowiedziach. Bywają też takie zadania, które polegają tylko i wyłącznie na doprowadzeniu danego zagadnienia do innej postaci, a nie na obliczaniu go. Warto zatem przed zaczęciem rozwiązywania zadania zamkniętego spojrzeć na znajdujące się w nim możliwe odpowiedzi.

Zawsze podejdź do zadania

Najczęstszy błąd popełniany na maturze, czyli nie rozpoczęcie zadania. I nie chodzi tu o zadania zamknięte tylko otwarte. Zadania za 4 czy 5 punktów często przerażają maturzystów z samego faktu ich złożoności i długości treści. Natomiast takie zadania są świetną okazją do zdobycia „darmowych” punktów. Każdy punkt jest przyznawany za jakąś część zadania. Nie jest tak że zadanie jest punktowane zero-jeden, czyli albo dostaniesz 5 punktów albo 0. Te najbardziej punktowane zadania są najczęściej z działów planimetrii, stereometrii czy geometrii analitycznej. Więc często 1 punkt można uzyskać już za samo policzenie pola podstawy czy wyznaczenie któreś z krawędzi figury. Kolejny punkt przykładowo można uzyskać za zastosowanie równania Pitagorasa, banalne prawda? Zawsze pytaj siebie „Co ja jestem w stanie tutaj obliczyć?” a następnie oblicz to!

Czytaj polecania do końca

Zawsze przed udzieleniem ostatecznej odpowiedzi przeczytaj o co pytają Ciebie w zadaniu. Podkreślaj ważne rzeczy czytając treść zadania, pomoże Ci to dostrzec istotne szczegóły. Często na końcu treści zadania znajduje się zdanie „wynik podaj w formie ułamka nieskracalnego” albo „wynik zaokrąglij do jedności” czy „zbiorem rozwiązań są liczby całkowite”, niewłaściwe odpowiedzi znajdują się, tuż przed Twoim nosem i próbują Cię zmylić. Spójrz na wszystkie odpowiedzi, zastanów się i dopiero wtedy zaznacz. Nigdy nie zaznaczaj odpowiedzi bez spojrzenia na pozostałe!

Korzystaj z tablic maturalnych

Tablice maturalne to najwspanialsza rzecz, z której możesz korzystać na maturze z matematyki. Od poprawnej umiejętności posługiwania się nimi będzie zależeć Twój wynik na maturze. Dlatego prócz korzystania z nich podczas egzaminu, warto nauczyć się przed maturą poprawnie z nich korzystać. Warto rozumieć co się w nich znajduję i jak tego odszukiwać. Jeżeli odwiedzisz zakładkę „darmowe materiały” znajdziesz tam specjalnie przygotowany filmik objaśniający tablice maturalne. Aktualne tablice maturalne możesz znaleźć na naszej stronie klikając tutaj.

Pisz na czysto

Wszystko pisz od razu na czysto. Pisanie zadań najpierw na brudno, a następnie ich przepisywanie w celu estetyki mija się z celem. Jest to tylko i wyłącznie marnowanie czasu na maturze. Czas egzaminu wynosi 170 minut, nikt nie doda Tobie dodatkowych 10 minut, żeby arkusz ładniej wyglądał. Liczą się obliczenia i rozwiązania, tylko na tym nam zależy. Pamiętaj o pisaniu w taki sposób, by egzaminator mógł odczytać treść i najlepiej pisz obliczenia jedno pod drugim. Nie skakaj z obliczeniami po arkuszu, pisanie bez składu i ładu to zły pomysł.

Używaj kalkulatora

Używanie kalkulatora w przypadku prostych działań wydaje się stratą czasu, ale weźmy pod uwagę stres panujący podczas egzaminu i często wynikające błędy z tego stanu. Błędnie podniesiona liczba do potęgi? A może błędnie wykonane mnożenie? To zdarza się naprawdę każdemu. Rób jak najmniej obliczeń w głowie, zapisuj dokładnie wszystkie wyniki i zwracaj uwagę na znaki, skup się i skoncentruj! Nie masz jeszcze kalkulatora na maturę? Sprawdź więcej na temat tego jakie formy kalkulatora są dozwolone – Kalkulator.

Nie wychodź przed czasem

Ostatni nie mniej ważny punktów z zestawienia 10 rzeczy których nie robić na maturze. Nie wychodź przed czasem na maturze! W ten jeden dzień możesz poświeć czas i posiedzieć dłużej, nigdy nie wiesz czy nie przypomni Ci się rozwiązanie jakiegoś zadania. Nawet gdy nie masz pomysłu jak rozwiązać któreś zadanie, przeanalizuj swoje rozwiązania. Nie raz słyszałem maturzystów, którzy skarżyli się po maturze, że wyszli po 2 godzinach i od razu uświadomili sobie jaki błąd popełnili.  

5 1 vote
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zanim wyjdziesz !

Czy wiesz że dzisiaj możesz otrzymać 10% zniżki na kurs? Wystarczy że podczas zakupu wprowadzisz kod podany poniżej. 

ZDAM10